Dorota Terakowska - biografia
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Urodziła się 30 sierpnia 1938 w Krakowie, gdzie uczęszczała do Liceum Muzycznego i żeńskiego LO im. Joteyki, skąd została dyscyplinarnie usunięta. Maturę zdała w 1955 roku. Następnie ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1965). Związała się z prasą i przez wiele lat pracowała jako redaktor i dziennikarka krakowskich czasopism, do których należały: „Gazeta Krakowska”, „Przekrój” i „Zeszyty Prasoznawcze”.

W latach 1965-68 pracowała w Naukowej Pracowni Socjologii Kultury przy Pałacu pod Baranami. Była również jedną ze współzałożycieli kabaretu „Piwnica pod Baranami” (śpiewała dwie piosenki). W 1986 roku wydała zbiór reportaży wydany w podziemnym wydawnictwie „Nowa” – „Próba generalna”. W tym roku zadebiutowała także jako pisarka. Ukazały się „Guma do żucia” oraz utwór „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”. Była autorką książek dla dzieci i młodzieży z gatunku fantasy, chętnie czytaną także przez dorosłych. Otrzymała trzy nagrody polskiej sekcji IBBY - Światowej Rady Książek dla Młodzieży za powieści „Córka czarownic” (1992), „Samotność bogów” (1998) i „Tam gdzie spadają Anioły” (1999) oraz nagrody: „Dziecięcy bestseller” 1995 za książkę „Lustro Pana Grymsa”. W 1998 roku została nominowana do Paszportu Polityki.

W kwietniu 2003 roku, za powieść „Ono”, otrzymała nagrodę „Krakowska Książka Miesiąca”. Wraz z Jackiem Bombą była autorką dwóch części rozmów „Być rodziną, czyli jak budować dobre życie swoje i swoich dzieci”, pod koniec życia pracowała nad zbiorem felietonów „Dobry adres to człowiek”. Zmarła 4 stycznia 2004 roku.

Twórczość literacka Doroty Terakowskiej:
Lustro Pana Grymsa
Guma do żucia (1986)
Próba generalna (1986; reportaże)
Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie (1987)
Władca Lewawu (1989)
Córka czarownic (1991)
W krainie Kota (1998)

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie w pigułce
2  Bohaterowie „Władcy Lewawu”
3  Władca Lewawu - plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Dorota Terakowska - biografia    Tagi: