Władca Lewawu - streszczenie w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Narratorka zapowiada, że opowie historię trzynastoletniego Bartka, mieszkańca krakowskiego domu dziecka o jego wizycie w Wokarku u Allian. Chłopiec podczas jednej ze swych ucieczek trafił do Smoczej Jamy na Wawelu i przypadkiem przedostał się do równoległego świata. Po wyswobodzeniu z sieci wielkich pająków stwierdził, że okolica przypominała Kraków, jednak nie było tam ludzi i nowych zabudowań.

Ludzie jakich dostrzegł byli od niego niżsi. Dziwili się jego wyglądowi. Nagle napadły na nich pająki – gnębiące ich od setek lat Pajęczaki. Allianie, mieszkańcy nieodległego Wokarku nie potrafili walczyć, ani stosować przemocy, więc ginęli od ukąszeń stworów. Jedynym lekarstwem jest rosnące poza miastem ziele akbab. Wokark przypominał Bartkowi Kraków, jednak wszystko było pomniejszone, bardziej czyste i piękniejsze, nie było także samochodów. Od Loraka, u którego zamieszkał na ulicy U Ałsiw dowiedział się, że niegdyś Allianie stanowili potężny lud i posługiwali się zaawansowaną techniką.

Przed snem, po pysznym posiłku Bartek dowiedział się, że Allianie są poddanymi potężnego Nienazwanego, który mieszka na Lewawie. Gdy narodzi się nowe dziecko rodzice muszą na całą noc zanieść je pod bramy Lewawu. Tej nocy dziecko urodziło się Łewapowi – Bartek postanowił udać się z nim do bram Lewawu. Podczas snu zobaczył mamę. Po zmroku Wokark opanowały Pajęczaki. Bartek prześlizgiwał się między nimi z obrzydzeniem, a następnie wyruszył z Łewapem i jego dzieckiem na Lewaw. Łewap opowiedział mu legendę o staruszku, który pojawił się przed wielu latu na Lewawie, skłócił mieszkańców Wokarku i zamieszkał na Lewawie jako okrutny władca (Zdow), wykorzystując Pajęczaki do zastraszania Allian. Okazało się, że był złym czarnoksiężnikiem.

Nienazwany znał wszelkie myśli Allian. W pobliżu Lewawu Łewapa i Bartka ogarnął olbrzymi strach, jednak wypełnili powinność. Nad ranem powrócili po dziecko i powrócili do Wokarku. Bartek po odpoczynku udał się na znaną z Krakowa ulicę Skałeczną (U Ałaks).

Na miejscu przywitała go cała rodzina – dziewczynka Aloj, Airam i Kelef. Kobieta z jego snu rzuciła się mu w objęcia, nazywając Ketrabem. Stwierdziła, że Bartek to jej zaginiony przed laty syn. Gdy miał cztery lata uprowadziły go Pajęczaki, jednak matka wierzyła w powrót dziecka. Bartek stwierdził, że jedyną osobą, która może wyjaśnić zagadkę jego pochodzenia jest Nienazwany.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie szczegółowe
2  Kompozycja i narracja „Władcy Lewawu”
3  Bohaterowie „Władcy Lewawu”Komentarze: Władca Lewawu - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: