Czas i miejsce akcji „Władcy Lewawu” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miejsce akcji powieści „Władca Lewawu” należy podzielić na miejsce realistyczne, czyli Kraków oraz fantastyczne, do którego przenosi się Bartek, czyli Wokark. Pierwsze z nich to dawna stolica Polski – położony nad Wisłą Kraków. Jego główne miejsce zajmuje Wawel ze Smoczą Jamą, gdzie lubi spędzać czas główny bohater.
Ponadto Bartek wspomina takie ulice, jak Skałeczna (gdzie rzekomo przyszedł na świat i gdzie odwiedza w mieszkaniu narratorkę powieści), Kanoniczna, Grodzka, Poselska, plac Wszystkich Świętych, które rzeczywiści istnieją w obrębie i okolicach Starego Miasta w Krakowie. Gród Kraka w opinii Bartka nie jest jednak dogodnym miejscem do życia – w powietrzu dominuje mieszanina przemysłowych pyłów, siarki, ołowiu i dwutlenku węgla. Wisła jest zanieczyszczona i przypomina raczej ściek. Poszczególne kamienice są szare, matowe i zanieczyszczone.

Inaczej wygląda Wokark – miasto usłane z marzeń i tęsknoty Bartka. Gdy po raz pierwszy Bartek przemierza jego ulice zauważa: „Pierwsze kamienice, między którymi się znalazł, wydawały się jakby czystsze, najwyraźniej świeżo pomalowane, i jakieś mniejsze. Nie było też widać nowych osiedli za Wisłą. Jakby zapadły się pod ziemię... Lecz stary Kraków trwał na swoim miejscu, tajemniczym jakimś sposobem oczyszczony z pyłów, kurzu i brudu, które od wielu lat nieprzerwanie przysypywały go szarą patyną.” Powietrze jest tam krystalicznie czyste, zamiast bulwarów nad rzeką rośnie bujna roślinność, a woda jest przejrzysta. Także architektura, chociaż nieco mniejsza niż w Krakowie jest o wiele bardziej czysta, kolorowa i ładniejsza. Tu także na rynku górują wieże Kościoła Mariackiego i Ratusza. Nie ma samochodów, motocykli czy dorożek ponieważ mieszkańcy dbają o ekologię. Ulice są tu zapisywane wspak, dlatego spotykamy na przykład ulicę „U Ałsiw” czyli Wiślną.

Obok miasta głównym miejscem wydarzeń jest mroczny i potężny zamek Lewaw (odwrócony Wawel). Jednak mieszkańcy mnie mają tam wstępu, ponieważ miejsce to zostało przed wielu set laty zajęte przez potężnego czarnoksiężnika – Nienazwanego. Wraz z nim budowlę zamieszkują wielkie Pajęczaki, kryjące się w podziemiach. Pod rządami Nienazwanego komnaty i wystrój straciły swoje piękno – są całkowicie zaniedbane. Jednak po przepędzeniu starca Allianie postanawiają przywrócić temu miejscu pierwotny blask.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie szczegółowe
2  Motyw władzy totalitarnej we „Władcy Lewawu”
3  Bartek/Ketrab - charakterystykaKomentarze: Czas i miejsce akcji „Władcy Lewawu”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: