Fantastyka i realizm we „Władcy Lewawu” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W powieści Terakowskiej „Władca Lewawu” miesza się fantastyka i realizm. Wydarzenia rozgrywają się w dwóch, istniejących równolegle wszechświatach, które krzyżują się między sobą, a połączenie między nimi stanowi Smocza Jama na Wawelu. Już sam fakt dopuszczenia możliwości istnienia innego niż znany nam świat stanowi o tym, że mamy do czynienia z gatunkiem fantastycznym.

Realizm w powieści ogranicza się do wydarzeń w realnym Krakowie. Bartek zostaje odnaleziony jako podrzutek i trafia do domu dziecka. Ucieka czasem z tego miejsca, by odbywać wycieczki do miejsca, w którym go znaleziono – na ulicę Skałeczną oraz w okolice Zamku na Wawelu. Na Skałecznej spotyka narratorkę powieści, która spisała jego fantastyczną historię. Wydarzenia w Krakowie są w pełni prawdopodobne.

Inaczej świat wygląda po wejściu przez Bartka do jednego z tuneli w Smoczej Jamie. Okazuje się, że wychodzi z niej w zupełnie innym świecie. Zamieszkuje go lud Allan – niegdyś potężny, a teraz stłamszony przez Nieznanego. Workark (Kraków pisany wspak) przypomina nieco Kraków – także leży nad rzeką, ma ulice i rynek z kościelną wieżą, jednak wszystko jest tu mniejsze. Poza tym powietrze jest niezanieczyszczone, a domy bardziej kolorowe.

W powieści występują magiczne postaci, przedmioty oraz wydarzenia, które przywodzą na myśl baśń. Główne negatywna postać to Nienazwany – staruszek, który okazał się być potężnym czarnoksiężnikiem. Mag podporządkował sobie wielkie pająki – Pajęczaki, za pomocą których rządzi Allianami. Potrafi zmieniać swą postać – za sprawą magii może stać się potężnym królem, wężem, potworem czy nietoperzem. Magiczne są na pewno bochenki chleba i sól, które powodują, że do zbudowanej z nich komnaty nie ma dojścia Nienazwany. Jednak w Wokarku panują także zasady logiki i prawdopodobieństwa – istnieje energia z baterii słonecznych i poruszane za jej sprawą pojazdy, a w zbudowaniu miedzianej siatki pomagają roboty. Terakowska miesza więc konwencję fantasy (dawne plemię Allianów i jego historia) z konwencją science-fiction ( istnienie robotów, wspomnienie zdobywania kosmosu).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie szczegółowe
2  Bohaterowie „Władcy Lewawu”
3  Dorota Terakowska - biografiaKomentarze: Fantastyka i realizm we „Władcy Lewawu”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: