Kompozycja i narracja „Władcy Lewawu” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Terakowskiej rozpoczyna przedakcja – dowiadujemy się wówczas o istnieniu chłopca Bartka, trzynastoletniego mieszkańca krakowskiego domu dziecka. Narratorka powieści ujawnia się już w pierwszym rozdziale. Tłumaczy, że dorośli, jak ona zachowują się dość niepoważnie analizując prawdopodobieństwo pewnych wydarzeń. Kierują się „obrzydliwą logiką powago-niepowagą”. Zapowiada, że opowie historię Bartka o Allianach i Wokarku. Ujawnia się także pod koniec opowieści, by uprawdopodobnić jej zakończenie – Bartek, a raczej Ketrab na zawsze pozostaje w alternatywnym świecie.

Zawiązanie akcji następuje, gdy Bartek trafia do Smoczej Jamy, przez nieuwagę wpada do wielkiego otworu i, niczym Alicja w Krainie Czarów, znajduje się w innym wymiarze, w Wokarku. Tam poznaje mieszkańców – Allian i dowiaduje się, że są prześladowani przez Nienazwanego. Odnajduje także Airam oraz Kelefa, którzy okazują się być jego rodzicami. Następnie Bartek przygotowuje się do zmierzenia z Nienazwanym. Najpierw pozbywa się pajęczaków, a następnie sam udaje się na Lewaw. Moment kulminacyjny następuje podczas rozmowy Bartka i starca-maga, gdy chłopiec dowiaduje się o swym pochodzeniu. W ostatnim rozdziale następuje rozwiązanie akcji. Bartek zwycięża nad Nienazwanym, który opuszcza Lewaw. Swoistym epilogiem jest wspomnienie narratorki o pożegnaniu Bartka z Krakowem, znajomymi i wychowawcami oraz o jego ostatecznym pozostaniu w świecie Wokarku.

Narrator jest wszystkowiedzący i opisuje sytuację w trzeciej osobie. Wie zarówno o przeżyciach Bartka, jak i jego myślach oraz uczuciach. Powieść złożona została z trzynastu rozdziałów, które nie mają osobnych tytułów.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie szczegółowe
2  Władca Lewawu - streszczenie w pigułce
3  Władca Lewawu - plan wydarzeńKomentarze: Kompozycja i narracja „Władcy Lewawu”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: