Motyw władzy totalitarnej we „Władcy Lewawu” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jednym z głównych motywów „Władcy Lewawu” jest kwestia władzy i jej sprawowania. Dowiadujemy się, jak powstaje władza totalitarna i dzięki czemu może się utrzymywać. Niegdyś Allianie byli wolnym ludem, rozwijali cywilizację i technikę. Nie uciekali nawet przed podbojami sąsiednich plemion. Jednak czasy szczęśliwe skończyły się, gdy pewnego dnia zawitał do nich pewien starzec, który został ogrodnikiem na Lewawie. Wraz z nim pojawiły się pierwsze Pajęczaki.

Mężczyzna najpierw zaczął skłócać z sobą członków Rady Mędrców, która rządziła Allianami. Doszło między nimi do zabójstw. Następnie wśród mieszkańców potworzyły się grupki, które dzięki manipulacji walczyły między sobą. Powszechna była atmosfera chaosu, nikt już nie pracował. Mieszkańcy pragnęli porządku, szczególnie, że w Radzie pozostało tylkoi trzech członków. poprosili starca, który kazał coraz częściej nazywać się Zdowem (czyli Wodzem), by stanął na ich czele. Podstępny starzec, który doprowadził do bałaganu przejął władzę i od razu zarządził: „Allianie! Od dziś jestem waszym panem i dobroczyńcą. Wszystko, co zrobię, zrobię dla waszego dobra. Kto mi się sprzeciwi, zginie. Każde nowo narodzone dziecko przyniesiecie w nocy do bram Lewawu na znak, że jest ono moim poddanym. Do was od dziś należy dzień od wschodu do zachodu słońca. Do mnie należy noc, i kto złamie tę zasadę, ten zginie od ukąszeń mych wiernych Pajęczaków. One będą w moim imieniu pilnować, abyście byli dobrymi poddanymi. Niech drżą nieposłuszni!”.

Pajęczaki, które niesłychanie się rozmnożyły przejęły władzę, wprowadzając powszechny terror oparty na strachu. Co jakiś czas ich jad zabijał kolejnych mieszkańców. Bunt był duszony w zarodku, a buntownicy wraz z rodzinami byli duszeni. Nowy władca, który był nieśmiertelny zaczął swoje krwawe rządy. Trwały przez wiele stuleci i nikt nie wiedział, jak wygląda władca, którego określano mianem Nienazwany. Bano się jego szpiegów i faktu, że wie o każdej myśli Allian. Mieszkańcy Wokarku, którym po urodzeniu odbierano gniew, nienawiść, możliwość buntu stali się niewolnikami, nie potrafili sprzeciwić się uciskowi i sami wierzyli, że Nienazwany pragnie dla nich wszystkiego co najlepsze.

Sytuacja ta zmieniła się, gdy do Wokarku trafił uparty i skłonny do sprzeciwu Bartek. Był świadomy zniewolenia Allian i podjął kroki by obalić tyranię. Sam ruszył do siedziby władcy i przekonał się, że to uzurpator zdolny jedynie do tworzenia cyrkowych sztuczek. Jego pewność i sprzeciw spowodowały, że Allianie chociaż wciąż pełni obaw, wyruszyli na Lewaw i tym samym dodali sił walczącemu z Nienazwanym Batkowi. Tyran uciekła, a mieszkańcy odzyskali swój zamek, jednak na nowo musieli nauczyć się dysponować swą wolnością.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie szczegółowe
2  Kompozycja i narracja „Władcy Lewawu”
3  Bohaterowie „Władcy Lewawu”Komentarze: Motyw władzy totalitarnej we „Władcy Lewawu”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: