Bohaterowie „Władcy Lewawu” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Narratorka – kobieta, która mieszka przy ulicy Skałecznej w Krakowie w mieszkaniu, pod które przed kilku laty podrzucono czteroletniego Bartka. Zaprzyjaźnia się z chłopcem, który uważa, że niegdyś mieszkał z rodzicami w jej domu. To jej Bartek opowiada całą historię o Workarku, dzięki czemu powstaje powieść.

Bartek – główny bohater powieści, krakowianin, trzynastoletni wychowanek domu dziecka. Został porzucony, gdy miał cztery lata. Chłopiec przez przypadek trafia do równorzędnego świata – Wokarku. Okazuje się, że stamtąd pochodzi, nazywa się Ketrab i odnajduje swoich rodziców, a także młodszą siostrę. Zwycięża także Nienazwanego, dzięki czemu zapewnia wolność Allianom.

Nienazwany – starzec, czarnoksiężnik, władca Lewawu. Przed wieloma latami podstępem zajął zamek Lewaw i nadal w nim panuje ponieważ jest nieśmiertelny. Potrafi przybierać różne postaci, tak naprawdę nie ma własnej. Jest okrutnym tyranem, a do panowania wykorzystuje bezwzględne Pajęczaki.

Lorak – brodaty przyjaciel Bartka z Wokarku z krótką jasną brodą, noszący czerwoną pelerynę. Mieszkał w Wokarku przy ulicy U Ałsiw. Miał żonę Annę i dwoje dzieci: Atram i Bukaja. Już pierwszego dnia przyjął pod swój dach Bartka, opuścił też swój dom, by chłopak przeprowadził eksperyment z pajęczakami. Był oddanym przyjacielem. Po tym, jak Bartek samotnie wyruszył do Lewawu zaapelował do Rady Mędrców o solidarność z chłopcem i przekonał, by wszyscy Allianie ruszyli do zamku. Szedł na czele pochodu.
Łewap - sąsiad i przyjaciel Loraka. Musiał wraz z nowo narodzonym dzieckiem udać się w nocy pod bramy Lewawu. Bał się podczas drogi, jednak dzięki Bartkowi udało się mu nie wydać Nienazwanemu swego sąsiada.

Airam i Kefal - rodzice Ketraba, czyli Bartka. Utracili swego syna, gdy miał cztery lata i nieopodal Lewawu porwały go Pajęczaki. Matka nigdy nie straciła wiary, że odzyska syna. Wiedziała, że pozna go po małym znamieniu w kształcie gwiazdy. Gdy ujrzała Bartka-olbrzyma od razu wiedziała, że to jej syn. Po pokonaniu Nienazwanego rodzina wspólnie dzieliła wszelkie troski i radości.
Aloj - córka Airam i Kefala, młodsza siostra Bartka-Ketraba. Bardzo pragnęła mieć starszego brata.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie szczegółowe
2  Bartek/Ketrab - charakterystyka
3  Fantastyka i realizm we „Władcy Lewawu”Komentarze: Bohaterowie „Władcy Lewawu”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: