Nienazwany - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nienazwany był tyranem zamieszkujący zamek Lewaw położony przy Workraku. Przybył do krainy Allian przed wielu laty jako skromny i miły staruszek. Został ogrodnikiem na Lewawie. Po jego pojawieniu widziano pierwsze Pajęczaki. Podsycani przez staruszka Allianie zaczęli między sobą kłócić i krwawo zwalczać. W trudnej sytuacji na przywódcę wybrali „Zdowa” (Wodza), jak kazał na siebie mówić intruz. Starzec, a właściwie potężny czarnoksiężnik zmienił się w okrutnego Nienazwanego.

Po przejęciu władzy Zdów rzekł: „Allianie! Od dziś jestem waszym panem i dobroczyńcą. Wszystko, co zrobię, zrobię dla waszego dobra. Kto mi się sprzeciwi, zginie. Każde npowo narodzone dziecko przyniesiecie w nocy do bram Lewawu na znak, że jest ono moim poddanym. Do was od dziś należy dzień od wschodu do zachodu słońca. Do mnie należy noc, i kto złamie tę zasadę, ten zginie od ukąszeń mych wiernych Pajęczaków. One będą w moim imieniu pilnować, abyście byli dobrymi poddanymi. Niech drżą nieposłuszni!”. Władca wysysał odwagę z serc Allian tuż po urodzeniu, dzięki czemu nie buntowali się przeciw jego krwawym rządom. Uszy nienazwanego były wszędzie, miał także wśród Allian swych szpiegów.

W rzeczywistości Nienazwany był okrutnym, żądnym władzy i chciwym człowiekiem. Styranizował Allian. Osobiście nie potrafił zabijać, dlatego wykorzystywał do tego Pajęczaki. Był nieśmiertelny, dlatego przez wiele setek lat rządził na Lewawie. Potrafił zastraszyć swych poddanych samym tylko głosem. Nikt z nich nie wiedział jak wygląda. Mag potrafił także zmieniać postaci, nie miał właściwie jednej twarzy – mógł być wielkim wężem, płonącym potworem, królem Pajęczaków, potężnym władcą lub ogromnym nietoperzem. Pod tą ostatnią „maską” opuścił Lewaw dzięki postawie Bartka. Był na wskroś zły i w innych także szukał jedynie zła. Kusił korzyściami i siał niezgodę. Odszedł, jednak zapowiedział, że kiedyś może powrócić.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie szczegółowe
2  Bartek/Ketrab - charakterystyka
3  Władca Lewawu - cytatyKomentarze: Nienazwany - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: