Władca Lewawu - opracowanie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Władca Lewawu - plan wydarzeń

1. Niezwykła opowieść Bartka o Allianach. Bartek mieszkańcem domu dziecka.
2. Kolejna ucieczka chłopca.
3. Zwiedzanie Smoczej Jamy na Wawelu.
4. Przypadkowe przeniesienie do innego wymiaru.
5. Walka z Pajęczakami.
6. Pierwsze spotkanie z Allianami.
7. Napaść Pajęczaków na mieszkańców Wokarku.
8. Porównanie Krakowa i Wokarku.
9. Gościna u Loraka.
10. Wiadomość o wszechpotężnym Nienazwanym.

11. Wyprawa Bartka wraz z Łewapem i jego nowo... więcejWładca Lewawu - plan wydarzeń w skrócie

1. Przeniesienie Bartka z Krakowa do Wokarku przez Smoczą Jamę.
2. Spotkanie z Allianami i napaść Pajęczaków.
3. Gościna u Loraka.
4. Wizyta Bartka wraz z Łewapem u bram Lewawu.
5. Spotkanie Bartka z rodzicami – Airam i Kelefem.
6. Narada Bartka z Radą Mędrców.

7. Udany eksperyment Bartka i znalezienie sposobu na pozbycie się Pajęczaków.
8. Samotna wyprawa Bartka na Lewaw.
9. Decyzja Allian o ataku na Lewaw.
10. Zmagania Bartka z Nienazwanym.
11. Poznanie... więcejCzas i miejsce akcji „Władcy Lewawu”

Miejsce akcji powieści „Władca Lewawu” należy podzielić na miejsce realistyczne, czyli Kraków oraz fantastyczne, do którego przenosi się Bartek, czyli Wokark. Pierwsze z nich to dawna stolica Polski – położony nad Wisłą Kraków. Jego główne miejsce zajmuje Wawel ze Smoczą Jamą, gdzie lubi spędzać czas główny bohater.
Ponadto Bartek wspomina takie ulice, jak Skałeczna (gdzie rzekomo przyszedł na świat i gdzie odwiedza... więcejFantastyka i realizm we „Władcy Lewawu”

W powieści Terakowskiej „Władca Lewawu” miesza się fantastyka i realizm. Wydarzenia rozgrywają się w dwóch, istniejących równolegle wszechświatach, które krzyżują się między sobą, a połączenie między nimi stanowi Smocza Jama na Wawelu. Już sam fakt dopuszczenia możliwości istnienia innego niż znany nam świat stanowi o tym, że mamy do czynienia z gatunkiem fantastycznym.

Realizm w powieści ogranicza się do wydarzeń w... więcejKompozycja i narracja „Władcy Lewawu”

Powieść Terakowskiej rozpoczyna przedakcja – dowiadujemy się wówczas o istnieniu chłopca Bartka, trzynastoletniego mieszkańca krakowskiego domu dziecka. Narratorka powieści ujawnia się już w pierwszym rozdziale. Tłumaczy, że dorośli, jak ona zachowują się dość niepoważnie analizując prawdopodobieństwo pewnych wydarzeń. Kierują się „obrzydliwą logiką powago-niepowagą”. Zapowiada, że opowie historię Bartka o Allianach... więcejProblematyka „Władcy Lewawu”

Mimo że powieść „Władcy Lewawu” przeznaczona jest głównie dla młodego czytelnika zawiera wiele refleksji ogólnoludzkich. Jednym z głównych wątków jest poszukiwanie rodziny i wiedzy o swym pochodzeniu przez głównego bohatera - Bartka. Bartek jest trzynastoletnim mieszkańcem domu dziecka. Został odnaleziony, gdy miał cztery lata na progu jednego z mieszkań przy ulicy Skałecznej w Krakowie. Następnie trafił do domu dziecka. Wychowawcy,... więcejMotyw władzy totalitarnej we „Władcy Lewawu”

Jednym z głównych motywów „Władcy Lewawu” jest kwestia władzy i jej sprawowania. Dowiadujemy się, jak powstaje władza totalitarna i dzięki czemu może się utrzymywać. Niegdyś Allianie byli wolnym ludem, rozwijali cywilizację i technikę. Nie uciekali nawet przed podbojami sąsiednich plemion. Jednak czasy szczęśliwe skończyły się, gdy pewnego dnia zawitał do nich pewien starzec, który został ogrodnikiem na Lewawie. Wraz z nim... więcej