Władca Lewawu - streszczenie w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nazajutrz Bartek udał się na spotkanie z Radą Mędrców do ratusza. Jej członkowie byli w różnym wieku. Stwierdzili, że wszechświat z którego przyszedł Bartek i ich wszechświat muszą w którymś miejscu się krzyżować. Na zarzuty o tchórzostwo bronili władzy Nienazwanego. Jednak w tajemnicy, w specjalnym pomieszczeniu wyznali, że nie mogą otwarcie mówić źle o władcy Lewawu, gdyż słyszy każde ich słowo. Bartek upewnił się, że tylko Nienazwany rozwikła jego tajemnicę. Najpierw postanowił rozprawić się z Pajęczakami, a Rada obiecała mu pomoc jeśli nie będzie używał przemocy.

Bartek poprosił, by jego przyjaciel Lorak opuścił swój dom, by mógł przeprowadzić eksperyment. Z siatki i podłączonych do niej baterii zbudował tarczę ochronną. Po zapadnięciu zmroku Pajęczaki przekonały się, że dotknięcie siatki boli i unikały jej. Okolice domu Loraka były wolne. Wówczas Bartek odczuł silny powiew wichru i usłyszał głos mówiący o znaku na jego czole. Nad ranem Lorak udał się do Rady Mędrców opowiedzieć o eksperymencie.

Po przebudzeniu Bartek dostrzegł, że wszyscy mieszkańcy budują wielką siatkę wokół Wokarku. Po odniesieniu sukcesu obiecali mu wznieść pomnik na jego cześć. Dawne legendy głosiły, że człowiek ze znamieniem gwiazdy wejdzie na Lewaw. Znamię Bartka świadczyło, że jest Ketrabem. Po zachodzie słońca okazało się, że siatka działa, a Allianie zaczęli całonocne święto. Bartek po pożegnaniu samotnie wyruszył na Lewaw.

Lorak udał się do Rady Mędrców i przekonał ich, by ruszyć za Bartkiem na Lewaw. Rozpętała się burza świadcząca o złości Nienazwanego. Po zebraniu mieszkańców na Rynku Allianie gromadnie wyruszyli w stronę zamku. Po przekroczeniu bramy Lewawu Bartek najpierw ujrzał postać wielkiego węża, potem płonącego potwora. Okazało się, że to jedynie zwidy. Odwagi dodawały mu myśli Allian podążających w stronę zamku. Zaatakowała go chmara Pajęczaków, jednak odzyskał siły i pokonał je za pomocą finki. Przez kolejne sale doszedł do Sali Tronowej. W Sali Tronowej Bartek na królewskim tronie zobaczył postać staruszka. Nazwał go sztukmistrzem. W zamian za wyjawienie prawdy o jego pochodzeniu zdecydował się darować mu życie. Czarnoksiężnik wytłumaczył, że gniew i nienawiść Ketraba były zbyt wielkie, by starzec je zniszczył, dlatego zdecydował się porwać chłopca i przenieść do innego świata. Uważał go za złego człowieka, a siebie za sprawiedliwego władcę. Bartek zarzucił mu kłamstwo. Nienazwany zaczął kusić Bartka wspólną władzą nad Allianami i innyi plemionami, jednak te n się nie zgodził. Nienazwany pod postacią wielkiego nietoperza opuścił Lewaw. Allianie początkowo zlękli się jego krzyku, jednak Lewaw zaczął odżywać. Postanowiono o jego odnowieniu.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie szczegółowe
2  Władca Lewawu - plan wydarzeń w skrócie
3  Fantastyka i realizm we „Władcy Lewawu”Komentarze: Władca Lewawu - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: